Ondersteunde communicatie voor mensen met downsyndroom

In de zorg en ondersteuning aan mensen met downsyndroom is het van belang om op een passende manier aan te sluiten en te communiceren. De logopedisten van Alliade gehandicaptenzorg krijgen dan ook regelmatig de vraag op welke manier communicatie het beste kan worden ondersteund.

Taal vaak lastig
Voor mensen met downsyndroom is het vaak lastig om taal te begrijpen en gebruiken. Het gaat meestal beter als je verbale communicatie (woorden) combineert met visuele communicatie (bijvoorbeeld foto’s, afbeeldingen of pictogrammen). Ook uit de wetenschappelijke literatuur blijkt dat deze ondersteunde communicatie helpt. Maar wat zet je precies in, en hoe kies je de juiste vorm?

Geen geschikt instrument
Er lijkt geen geschikt instrument te zijn om te testen welke vorm van ondersteunende communicatie het beste past bij cliënten met downsyndroom. Wel zijn er instrumenten voor andere doelgroepen en instrumenten die een onderdeel meten van taal of communicatie. Hoe kies je dan het juiste instrument?

In dit project zoeken Eline Hornstra en Gerda Pavlis-Maldonado (beiden logopedist-junior onderzoeker) samen met hun onderzoeksteam antwoord op deze vraag.

Foto: Martine Sprangers Fotografie


Samenvatting

  • Wat was de aanleiding voor het onderzoek?
  • Wat was het onderzoeksdoel?
  • Wat is de meerwaarde van dit onderzoek voor de cliënt, verwant en zorgmedewerker?
  • Hoe werd het onderzoek uitgevoerd?
  • Wat is de stand van zaken?
  • Hoe is het onderzoek gefinancierd?

Documenten

Hoofdgebied
Gehandicaptenzorg
Onderzoekslijn(en)
Evidence based screening, diagnostiek en behandeling
Projectteam
  • Delen

Deelonderzoeken